رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکيد کرد؛ اراده جدي قوه قضائيه و سازمان ثبت بر تثبيت مالکيتها در بستر کاداستر

به گزارش روابط عمومي، دکتر تويسرکاني معاون قوه قضائيه و رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در همايش « مديريت بهينه زمين و شهرها با کاداستر و اطلاعات مکاني سه بعدي» گفت: امروز اراده جدي قوه قضائيه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر تثبيت مالکيت ها در بستر کاداستر است.

وي با اشاره به افزايش سريع جمعيت کشور و محدوديت امکانات موجود، لزوم استفاده بهينه از منابع را اجتناب ناپذير عنوان کرد و افزود: از آنجا که زمين به عنوان يکي از مهمترين منابع لازم جهت دستيابي به توسعه پايدار مطرح است، سيستم هاي مديريت زمين امروزه يکي از اجزاي لاينفک توسعه پايدار جوامع محسوب مي گردند.

دکتر تويسرکاني اظهار داشت: اين سيستم ها با محوريت کاداستر به همراه سيستم هاي ثبت زمين، ارزش گذاري زمين و کاربري اراضي تشکيل مي گردند.

وي گفت: يکي از ابزارهاي مهم و اساسي، بحث کاداستر و اطلاعات مکان محور است که در دنيا کارهاي بسيار مهم و اساسي در اين زمينه صورت گرفته و در کشور ما نيز در سال 51 در تصويب يک قانون اين نکته مورد توجه قرار گرفت که ثبت مالکيت زمين بر پايه کاداستر انجام شود، ولي اين مهم محقق نشد.

معاون قوه قضائيه با بيان اينکه در سال 1373 مقدمات اجراي کاداستر و استفاده از تصاوير و تهيه نقشه هاي هوايي و يو تي ام در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراهم شد افزود: در آن سالها به دليل اهميت ندادن به اين موضوع، اين امر تقريبا تا حدود سال  88 تنها در 40 درصد از عرصه‌هاي شهري صورت گرفته بود که خوشبختانه در 5 سال اخير با يک اراده جمعي تصميم بر اين گرفته شد که به سرعت در جهت اجراي کاداستر عمل کنيم و  امروز فهمي که از طرح کاداستر وجود دارد با آنچه در گذشته بوده متفاوت است.

دکتر تويسرکاني افزود: در سال هاي اخير، کشورها برخلاف گذشته، هم در زمينه اطلاعات و هم در زمينه گردآوري، ذخيره، پردازش و انتشار اطلاعات سرمايه گذاري هاي فراواني کرده اند و در اين راستا ضرورت دارد تا از تجربيات بين المللي نيز استفاده نمود.

رئيس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: خوشبختانه در حوزه حقوقي در کشور اقدامات و پيگيري‌هاي خوبي از سوي قوه قضائيه و مجلس در زمينه تصويب قانون کاداستر جامع صورت گرفت و  آخرين ايراد مطرح شده از سوي شوراي نگهبان در خصوص اين قانون نيزمرتفع و مورد تاييد اين شورا قرار گرفت و کشور براي اولين بار داراي قانوني شد که متولي اجراي کاداستر و چگونگي انجام اين طرح مهم در آن مشخص و بسترهاي لازم قانوني فراهم گرديده تا در يک دوره زماني پنج ساله طرح کاداستر کشور تکميل گردد.

وي تاکيد کرد: در حال حاضر عمده تلاش ما در سازمان ثبت تثبيت مالکيت‌ها در کشور است و به درستي نگاه ما به اطلاعات مکان محور منعطف شده است.

گفتني است همايش و دوره آموزشي « مديريت بهينه زمين و شهرها با اطلاعات مکاني سه بعدي » به مدت دو روز در چهارم و پنجم اسفندماه جاري با حضور صاحب نظران داخلي و خارجي به همت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همراهي شهرداري تهران و سازمان فنآوري و اطلاعات در تهران و با حضور صاحب نظران بين المللي برگزار مي گردد
    تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به سازمان ثبت املاک کشور مي باشد.